HAM Bal Nedir ?

HAM Bal Nedir ?>

HAM BAL 

Ham bal arıların doğadan bulduğu şekliyle, herhangi bir ısıl ve kimyasal işleme tabi tutulmamış ve herhangi bir şekilde arıcı tarafından şeker veya doğal olmayan besleme materyalleri verilmemiş, kovandan hasat edildikten sonra petek halinde veya sadece süzülerek tüketiciye sunulmuş olan bal HAM baldır. 

HAM BAL DONAR MI ?

Özellikle çiçek balları veya bazı çiçek kaynaklı monofloral ballar, belirli bir süreden sonra kristalize olmaya başlarlar. Halk arasında buna donma veya şekerlenme ismi verilir. Aslında buradaki durum, BAL kendisini korumaya alıyor. Nasıl ki gerçek bir zeytinyağı sıcak / soğuk sıcaklık değişikliklerinde ve özellikle belirli bir serinlik veya soğuklukta donmaya başlar ise, çiçek balları da aynı şekilde donar. Bu durum balda şeker olduğunu değil, balın gerçek olduğunu gösterir. Şekerli ballarda donma işlemi olmaz ancak özellikle içinde bulunduğu kabın kenarlarında çıtır çıtır şeker tanecikleri oluşur.  

DONMUŞ BAL GERÇEKMİDİR. BALDA ŞEKER VAR MIDIR ?

 
Donmuş / kristalleşmiş balı tüketici beğenmemekte malesef. Özellikle bal ticareti yapan firmalar, arıcıdan aldıkları ham bala ısıl işlem uygularlar. 45 derecenin üzerinde belirli bir süre ısıtılan bal bir daha donmaz / kristalleşmez. Ancak bu sıcaklık, balın içeriğinde bulunan fenolik maddeleri ve faydalı bir çok maddeyi de yok eder. 

Unutmayın. Donan bal, GERÇEK baldır. Mümkün olduğunca çevrenizdeki güvenilir arıcılardan veya en azından referansı olan arıcılardan gerçek HAM Bal alınız. 

Balın Ham olup olmadığını nasıl anlarız ? 

Balın ham olup olmadığını anlamak kolay değildir. Özellikle kavanozlarda çiçek balı yazan ballar,üretim / paketlenme tarihinden itibaren 3-4 ay geçtiğinde halen sıvı ve akışkan bir şekilde  ise büyük ihtimalle ısıl işlem uygulanmış olabilir. Tekrar etmek gerekirse  donmuş şekilde bal gördüğünüzde gözünüz kapalı bu balı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Hem ham, hem de doğal bir baldır. Eğer donmuş bal tüketmeyi sevmiyor iseniz, salgı ballarından satın alabalirsiniz. Salgı balları donmazlar. Salgı ballarına en iyi örnek, kestane, çam ve meşe ballarıdır.  

Ham Bal Fiyatları Ne Kadardır ? 

Gerçek bir ham balı fiyatı 2021 tarihi itibariyle en az 60-70 TL. olmalıdır. Çok ucuza satılan ve ham olduğu iddia edilen ballara şüpheyle yaklaşınız.
 


Hızlı İletişim