DOĞAL BAL

DOĞAL BAL>

 DOĞAL BAL 


Doğal bal arıların doğadan bulduğu şekliyle, içeriğinde herhangi bir şekilde arıcı tarafından verilmiş veya bölgeden kendisi bulduğu yapay tatlandırıcı ve endüstriyel şeker bulunmayan herhangi bir ısıl veya kimyasal işlem görmemiş, kovandan alındıktan sonra ya petek halinde veya sadece süzülerek son tüketiciye sunulmuş olan bal doğal baldır. 

Arıcılar özellikle ilkbaharda yavrulama faaliyetlerinin arttırılması veya sonbaharda kovandaki arıların kullanması gereken gıda stoğunun oluşturulması amacıyla  şeker şerbeti / KEK / Fondan şekeri gibi ek besinler verirler. Duyarlı arıcılarımız, besleme yaptıkları çerçeveleri / petekleri işaretleyerek, bu çerçevelerden hasat yapmazlar. 


Balın doğal olup olmadığını nasıl anlarız ? 

Balın doğal olup olmadığını anlamak kolay değildir. Yıllarca arıcılık yapmış, bal ile hemhal olmuş usta arıcılarımız bile balın doğal olup olmadığı noktasında bazen yanılgıya düşüyorlar
Balın doğal olduğunu analiz sonuçları ortaya çıkarır. 

Doğal Balın Analiz Değerleri Nasıl olmalıdır ? 


Balın analiz değerlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında ; glukoz ve fruktoz değerleri ile Prolin değeri gelir. Glukoz, fruktoz, sukroz ve maltoz değerleri balda herhangi bir yapay şeker olup olmadığını, içeriğinde ne kadar doğal madde olduğunu, prolin miktarı ise  balda arıya ait olan salgı ve enzim miktarını gösterir. Ülkemizde kabul gören temel prolin değeri en az 400 olmalıdır.  Prolin miktarı yükseldikçe balın kalitesi ve değeri artmaktadır. 1000 prolin değeri üzerindeki ballar çok değerlidir. 

Doğal Bal Fiyatları ? 


Bir yıl boyunca kovanların başında uğraşan didinen, belki yüzlerce arı tarafından sokulan arıcılarımız, bunca emeklerinin karşılığını almak isterler. Bazı yıl doğa çok bonkör olur ve koloni başı 20-30 kilo bal alınabilir. Bazı yıl ise 3-5 kilo ile yetinilir. Ama genel olarak baktığımızda 2021 yılı için bir kavanoz bal fiyatı 60-70 TL. ve üzerinde olmalıdır. 

Çok ucuz olan ballara mesafeli yaklaşmakta fayda var. Neredeyse şeker fiyatına bal satılıyor bugün piyasada. Malesef bu şerbetlere pancar şekeri koysalar. Glukoz - Mısır şurubu ile çok ucuza mal ettikleri bu şerbeti insan sağlığına hiçe sayarak pazara sunmaktalar. 

Siz siz olun, Balı ve arı ürünlerini mümkünse tanıdığınız veya referansı olan ARICI arkadaşlardan alınız.  


Bal fiyatları arasında belli bir standart yoktur. Çok kıymetli balları vardır ülkemizin. Meselaaaa anzer balı. Anzer balının Kilosu bugün itibari ile 1000 TL. civarında satılmaktadır. Anzer balının bu kadar pahalı olmasının altındaki temel sebep prolin miktarının yüksek olması, içerisindeki enzim ve minerallerin normalden çok daha fazla olması ve çok az üretiliyor olmasıdır. Koloni başına 4-5 kg. olarak üretilen ANZER balı, adını aldığı anzer yaylasında üretilmektedir. Anzer balını bu kadar kıymetli olmasının sebebi yayladaki ve bölgedeki endemik bitkiler sayesindedir. 

KESTANE BALI : Kestane balı ortalama 150 TL. gibi bir ücretle satılmaktadır. Çok şifalı ve faydalı olan, öksürüğe, bronşite, astıma çok iyi gelen kestane balı, kestane ağaçlarının çiçeklendiği haziran aylarında 20-30 günlük bir süre zarfında üretilmektedir. 


MEŞE BALI : Çok kıymetli olan bir diğer bal ise meşe balıdır. Meşe balının fiyatı da 2021 yılı itibariyla 150-250 TL. arasında değişmektedir. Koyu bir rengi olan, hatta bazı bölgelerde ismine KARA Bal da denilen meşe balı antioksidan ve faydaları yönüyle değerlendirildiğinde kestane balından da daha kıymetlidir. 

ÇAM BALI : Çam balı ülkemizde genellikle ege, marmara ve akdeniz bölgelerindeki çam ormanlarında üretilmektedir.
 
Aslında bu balı sağlayan çam ağacı değil, çam ağacında konakçı olan bir böcek türü olan Çam koşnili'dir.
 
Çam koşnili örümceğe benzer ve çam ağaçlarının kabukları arasında yuvalanır. Özellikle son baharda ve erken ilkbaharda havadaki nem oranına bağlı olarak vücudundan tatlımsı bir madde salgılar.
 
İşte ÇAM balı bu salgıyı toplayan arıların kovana getirmesiyle oluşur. Çam balının yüksek rekoltesi, fiyatını biraz daha makul seviyelere çekmektedir.  Bir kavanoz çam balı 40-50 TL. gibi bir fiyatla satılmaktadır. Rekoltenin yüksek olduğu yıllarda arıcılarımız teneke ile çam balı satışı yapmaktadır. Bir teneke çam balı 26 kg. civarı gelmektedir ve ortalama 1000 TL. gibi bir fiyatla satılmaktadır. 

ÇİÇEK BALI : Çiçek balı dediğimiz bal, genellikle ilkbaharda çiçeklenmenin çok olduğu dönemlerde nisan - mayıs - haziran aylarında ve daha sonra yüksek yaylalarda temmuz - ağustos aylarında doğadan toplanır. 
 
Çiçek balı fiyatları genellikle arının aldığı kaynağa göre fiyatı değişiklik göstermektedir. Çiçek balı Genellikle 70 - 120 TL. arasında bir fiyatla satılmaktadır.  Çiçek balları genellikle karışık olmakla birlikte  monofloral (Tek kaynaklı) da olabilmektedir. Mesela püren balı, geven balı gibi... 
 
 


Hızlı İletişim